Zanimiv podatek, ki ga verjetno velika večina vlagateljev ne pozna je, da so napremičninski skladi najdonosnejši naložbeni razred v zadnjih 40-ih letih, v ZDA presegajo tudi donosnosti ameriškega delniškega indeksa S&P 500 tako na absolutni osnovi kot za tveganje (oz. nestanovitnost) prilagojeni osnovi.
Še bolj zanimivo je, da veliko vlagateljev, v Sloveniji pa kar večina vlagateljev, omenjenega naložbenega razreda niti ne pozna (ker se nepremičninam v veliki meri navadno izpostavljajo v obliki direktne naložbe v nepremičnino/e).
Od leta 1978 dalje so nepremičninski skladi pridelali v povprečju 12,87% (kar presega donosnost ameriškega delniškega indeksa s povprečno 11,64 – odstotno donosnostjo). Morda še bolj zanimiv podatek zakaj v omenjene sklade investira preko 145 mio Američanov je, da v nobenem izbranem 10 – letnem obdobju investiranja omenjeni naložbeni razred ni pridelal negativnih donosnosti vlagateljem, tudi v izbranem desetletju, ki vključuje nepremičninsko krizo iz leta 2008-2009 so vlagatelji beležili povprečni letni donos v višini + 3,43%, medtem ko so investitorji v ameriški S&P 500 v istem destetletju zabeležili – 2,72% povprečni letni donos. Z drugimi besedami, cene nepremičninskih skladov na borzi nihajo manj od ameriškega delniškega indeksa (in manj kot nihajo cene določenega naložbenega razreda bolj je varen oz. gre za manj tvegano naložbo).
Nihajnost naložbe (oz. tveganost) meri standardni odklon – slednji znaša pri nepremičninskih skladih v izbranih 10-letnih obdobjih 7,9%, medtem ko znaša standardni odklon ameriškega delniškega indeksa 16,9%. – poenostavljeno povedano to pomeni, da cene ameriškega delniškega indeksa nihajo skoraj 2 x več kot nepremičninskih skladov.
Z uvrstitvijo delnic Equinox nepremičninske družbe bodo vlagatelji tudi v Sloveniji dobili možnost soudeležbe vlaganja v omenjeni naložbeni razred.
Donsosnosti indeksa S&P 500 / REIT (slo; nepremičninski) indeksa in posameznih panog od 1.1.2021 do 30.6.2021; vse v USD
Kot zanimivost,nepremičninski skladi so tudi v letošnjem letu donosnejši tako od indeksa S&P 500 kot velike večine panog, tudi od panoge zdravstvo in farmacija kot tudi od panoge tehnologije!
Nekaj razlogov s katerimi lahko (deloma) pojasnimo omenjene donosnosti nepremičninskih skladov:
ugodnejša davčna obravnava nepremičninski skladi imajo (navadno) stabilnejše denarne tokove v obliki prejetih najemnin (in 90% tekočega dobička zatem vrnejo vlagateljem v obliki dividend). Pred naložbe v delnice posameznih podjetij poznamo različne prakse od tega, da podjetja neizplačujejo dividend in presežke raje investirajo naprej pa do tega, da vsako leto približno 10 – 15% podjetij vključenih v indeks S&P 500 dejansko posluje z izgubami… odpravljajo tveganja povezana z vlaganjem v posamezno fizično nepremičnino Z naložbo v Equinox nepremičninsko družbo želimo naložbeni razred (torej investiranje v nepremičnine), ki v ZDA presegajo donosnost ameriškega delniškega indeksa, približati tudi slovenskim vlagateljem.
Avtor: Primož Jagarinec