V letošnjem letu je tako Slovenijo kot tudi širše zajela visoka inflacija. Centralne banke so se odzvale z agresivnim dviganjem obrestnih mer. Ali so bili dvigi preveč agresivni? Ali bo to škodovalo gospodarski rasti in povzročilo recesijo? Na ta in podobna vprašanja bomo odgovorili skupaj z gosti na našem prihajajočem Webinarju, ki bo v sredo, 23.11.2022 ob 11.00.
Visoke cene energentov, hrane, materialov… še vedno povzročajo inflacijo, ki nam požira naše prihranke. Slovenci imamo namreč na bankah za okoli 25 milijard EUR sredstev. Ob trenutni inflaciji v Sloveniji, ki je cca. 9%, to pomeni, da Slovenci na leto realno izgubimo 2,25 milijarde EUR. Kakšne so sedaj alternative hrambi sredstev na bankah?
Sicer je pa glavno ekonomsko vprašanje letos predvsem eno – kako ustaviti inflacijo? Vse glavne centralne banke so se odzvale z višanjem obrestnih mer, torej, namen je podražiti ceno denarja. To po eni strani pomeni dražje zadolževanje in težji dostop do kreditov, po drugi strani pa zmanjšanje potrošnje. Oboje pa lahko precej negativno vpliva na stanje vsakega gospodarstva, z vidika investicij, naložb, potrošnje gospodinjstev…. Ali bodo višje obrestne mere vodile v trd pristanek gospodarstva? Tu morajo biti ukrepi uravnoteženi, da prehitro in preagresivno dvigovanje obrestnih mer ne vodi v recesijo. Ali so trenutni ukrepi dejansko takšni?
Višanje obrestnih mer ima tudi velik vpliv na kreditno sposobnost posameznikov. Kako bo to vplivalo na trg stanovanjskih nepremičnin v Sloveniji?
O vsem tem in še več bomo govorili na Webinarju družbe Equinox Nepremičnine d.d., dne 23.11.2022, ob 11.00, kjer bo naš izvršni direktor Matej Rigelnik skupaj z gostom prof. dr. Igorjem Mastenom razpravljal o tej tematiki. Debato bo povezoval in koordiniral namestnik odgovorne urednice časnika Finance, Jurij Šimac.